elektronická cigareta
Ďakujeme


elektronická cigaretaelektronická cigareta

Českí a slovenský fajčiari prichádzajú na chuť elektronickým cigaretám, vďaka ktorým môžu svojmu telu dodať nikotín, bez toho, aby pľúca a okolie zamoroval nepríjemným tabakovým dymom. Predaj e-cigariet v Česku v posledných mesiacoch prudko rastie a obchodníci zvyšujúci sa dopyt prisudzujú nielen tomu, že prevádzka týchto cigariet vyjde lacnejšie ako fajčenie klasických, ale aj snahe fajčiarov znížiť dopady svojho zlozvyku na zdravie. Mnoho ľudí si elektronikou cigaretu vyhotovuje aj kvôli tomu, že si ju môžu "zapáliť" prakticky kdekoľvek.

Obchodníci odhadujú, že tento rok bolo v Česku predaných už niekoľko tisíc elektronických cigariet, ktorých cena sa pohybuje od zhruba 50 Eur do 100 Eur.
E-cigareta sa od klasickej líši tým, že nevytvára tabakový dym, ktorý obsahuje veľa škodlivín, ale funguje na princípe inhalátora. Fajčiarovi sa do pľúc dostáva len para vytvorená zo špeciálnej náplne, v ktorej je nikotín. Elektronická cigareta vyzerá takmer rovnako ako klasické fajčivo. Na jej konci je červené svetlo, ktoré imituje žeravý koniec zapálené cigarety. K dostaniu sú aj elektronické cigary a fajky.

Fajčenie elektronických cigariet vyjde lacnejšie, než je tomu u klasických cigariet. Ak fajčiar denne vyfajčí krabičku cigariet za 3 Eur, tak ho to mesačne príde na zhruba 60 Eur. Za náplne do elektronickej cigarety mesačne zaplatí približne 15 Eur. Takže sa mu investícia do nákupu elektronickej cigarety za niekoľko málo týždňov vráti.

Rastúca obľuba elektronických cigariet podľa obchodníkov súvisí aj s tým, že na čoraz viacerých miestach je zakázané fajčiť. V Česku sú otvárané nefajčiarske reštaurácie, fajčiť sa nesmie na pracoviskách, v dopravných prostriedkoch či na úradoch. Priestor pre beztrestné poťahovanie z cigarety sa tak stále zužuje.
Fajčiari si elektronické cigarety kupujú napríklad aj na dovolenku, aby bez abstinenčných príznakov prečkali dlhé cestovanie. Veľa ľudí chce vďaka elektronickej cigarete prestať fajčiť, alebo aspoň fajčiť zdravšie.
Či sa rastúca obľuba elektronických cigariet premietne v spotrebe klasických cigariet, nemožno podľa obchodníkov zatiaľ odhadnúť, pretože ich predaj sa v Česku ešte len rozbieha. Kým z predaja jednej klasickej cigarety stať inkasuje spotrebnú daň zhruba 15 Centov, tak elektronické cigarety a ich nikotínové náplne spotrebnou daňou zaťažené nie sú a ministerstvo financií o ich zdanení neuvažuje. "Keďže sa spotrebná daň vyberá z tabaku, a nie z nikotínu, nemáme potrebu zavádzať daň na nikotínovú dávku," povedal ČTK námestník ministra financií Peter Chrenko.

Dopyt po elektronických cigaretách by podľa obchodníkov ešte zvýšilo schválenie antikuřáckého zákona, ktorého predloha teraz leží v snemovni. Posledný návrh zdravotného výboru počíta so zákazom fajčenia v baroch mimo oddelené miestnosti pre fajčiarov bez obsluhy. V krajinách EÚ, kde bolo protifajčiarske ťaženie úspešné, sa predaj elektronických cigariet okamžite prudko zvýšil. Napríklad v britských krčmách možno od minulého jesene bežne stretnúť fajčiarov, ktorí si u piva či drinku vychutnávajú elektronickú cigaretu. Podľa britských úradov jej používanie v krčmách neprekračuje zákaz fajčenia.

Elektronická cigareta Tá správna a overená voľba.

27.05.2013


Nezabudnite stlačiť CTRL+DDETAILNÉ INFORMÁCIE
Popis: elektronická cigareta

Inštrukcie: elektronická cigareta


Rating: 5.27 / 10.00 (37 hlasov)

UPOZORNITE KAMARÁTA
Odoslať neobnoví stránku a nevypne hru.
Vaše meno:

Váš e-mail: (nepovinne)

Kamarátov e-mail:


KOMENTÁRE
Pre vkladanie príspevkov sa musíte zaregistrovať a prihlásiť.
Táto hra nemá žiadne komentáre
KÓD PRE VLOŽENIE HRY NA VAŠU STRÁNKU
--->

TOPlist