mlm
Ďakujeme

Ako odlíšiť MLM od pyramídovej hry?
Čo je sieťový marketing alebo multilevel marketing?

Často všetci počúvame či už z televízie alebo internetu o nešťastníkoch, ktorí naleteli podvodnej firme tváriacej sa ako spoločnosť multi level marketingu. Ten kto podľahne vábeniu o nevídaných ziskoch, končí vo väčšine prípadov bezmocný a bez peňazí. Tieto podvodné spoločnosti sú všeobecne označované ako pyramídové hry. Medzi multi level marketingom a pyramídovou hrou býva mnohokrát na prvý pohľad veľmi tenká hranica, ktorá sa dá niekedy len ťažko rozpoznať. Práve z tohto dôvodu si laik veľmi často zamieňa tieto systémy. Avšak po dôkladnom preštudovaní MLM problematiky dokážete takmer so 100 % istotou rozlíšiť rozdiely medzi spomínanými systémami a určiť či sa v skutočnosti jedná o MLM alebo pyramídovú hru. A v tejto sekcií by som sa chcel venovať práve tomuto problému a popísať vám niečo o rozdieloch medzi týmito systémami a aké sú ich hlavné znaky.

Čo majú pyramídová hra a MLM spoločné?

Na úvod pred tým ako začnem písať o rozdieloch, chcel by som uviesť najskôr v čom sa tieto systémy podobajú, čo majú spoločné. MLM a pyramídové hry sa podobajú v tom, že pre zapojeného človeka je výhodné do siete zapojiť ďalších ľudí. Rozdiel je v tom, že kým pri pyramídových hrách je to nevyhnutné, pretože váš zisk prúdi len z nových členov, pri MLM to nevyhnutné nie je, pretože dostávate odmeny za predaj produktov, či služieb koncovým zákazníkom. To znamená, že nemusíte mať pod sebou nikoho, ale je výhodné niekoho mať aby som zarobil viac.

V oboch systémoch je výhodne zapojiť ďalších členov, rozdiel je v tom že pri sieťovom marketingu to nie je nevyhnutné, pretože vaše zisky prúdia z predaja.

  • V klasických MLM systémoch (Herbalife, Amway, Rainbow, atď.) sa provízie vyplácajú za predaj služieb, prípadne za predaj tovaru z centrálneho skladu firmy. Za zapojenie nového človeka do systému sa provízie nevyplácajú, prípadne sú nízke a porovnateľné s províziami za predaj základného produktu. Niektoré klasické MLM systémy sú vysoko korektné a nedá sa vážne hovoriť ani o drsnom získavaní peňazí. Niektoré si získali zlú povesť tým, že starí účastníci systému tak vyburcovali začínajúcich, že tí nakúpili toľko tovaru, že ho po opadnutí nadšenia už nevedeli predať.

  • V klasických pyramídových hrách sa veľká časť provízií vypláca za zapojenie nového človeka do systému. Keď sa v regióne vyčerpajú možnosti zapojiť nových, zostane veľa ľudí, ktorým sa peniaze nevrátili, nedostali za ne prijateľnú protihodnotu a nemajú reálnu šancu získať ich činnosťou v rámci systému späť.

Základný rozdiel medzi pyramídovou hrou a MLM.

Oba systémy majú tvar pyramídy

Ďalším spoločným znakom oboch systémoch, ktoré môže byť pre laikov zavádzajúce je štruktúra. Ak si totižto nakreslíme štruktúru pyramídovej hry aj MLM zistíme, že oba systémy majú tvar pyramídy resp. pyramídovej schémy. Tento argument je zároveň najväčším tromfom v rukách odporcov MLM. Teraz si skúste nakresliť organizačnú štruktúru štátu, cirkvi, alebo akejkoľvek firmy, napríklad aj tej v ktorej robíte. Mnohí si vôbec neuvedomujú, že štruktúru pyramídy nájdete takmer všade. Pozrite sa na obrázok nižšie. Čo vám to pripomína? Áno uhádli ste, je to pyramída! Dole v štruktúre sú robotníci, obsluha strojov, skladník atď. Nad nimi sú vedúci. Nad vedúcimi je ďalšia užšia skupina vedúcich a nad nimi úzka skupina manažérov. No a nad manažérmi sa nachádza riaditeľ. A týchto všetkých ľudí a chod celej firmy živia predovšetkým tí dole. A nikomu to nevadí, každý len drie. (Nechcem tu znehodnocovať prácu vedúcich a manažérov, pretože určite majú stresujúcu prácu a je na nich vyvíjaný veľký tlak, no stojím si za svojím že drvivú väčšinu zisku vytvoria "pracovné jednotky"). Ale akonáhle má byť skladník v MLM, to je rečí o nelegálnosti, podvodu a pod. A pritom v MLM je pre skladníka jedinečná možnosť stáť sa manažérom. Predstavenie obchodnej príležitosti nie je priamo naviazané na vzdelanie. Ak sa v hĺbke štruktúry rozhodne uspieť a dodrží systém, je reálne, že aj uspeje. Môže si pod sebou vybudovať svoju vlastnú pyramídu. Predstavte si ale, že by sa skladník obrátil na riaditeľa, že tiež chce byť riaditeľom. V bežnej firme by bol bez šance. Ľudia na vedúcich pozíciách sú buď sami majitelia, alebo ich príbuzní a známi. Takéto pozície si strážia a budú strážiť zubami, nechtami. Oproti tomu multi level marketing je presným opakom tradičného pyramídového modelu väčšiny firiem. V MLM vám tí "nad vami" ochotne pomáhajú uspieť, pretože ak uspejete vy, uspejú aj oni.

Organizačná štruktúra každej firmy je pyramída resp. pyramídová schéma.

Argument, že MLM je nelegálna pyramídová hra, pretože má tvar pyramídovej schémy je chybný. Pyramída je súčasťou organizačnej štruktúry každej firmy na tejto planéte, každého štátu, armády, či cirkvi.

MLM odmeňuje za predaj, pyramídová hra za privedenie nového člena

Určite si aj tak 90% z vás, čo to teraz číta hovorí "MLM je pyramídová hra" lebo na tom zarobia len tí, čo tam sú zaregistrovaný medzi prvými a potom už nikto. To samozrejme nie je pravda... MLM má na rozdiel od pyramídovej hry práve tú výhodu, že aj keď vstúpite neskôr, tak môžete zarábať oveľa viac, než človek, čo vás do MLM firmy priviedol alebo dokonca ako ľudia, ktorí sú v systéme oveľa vyššie ako vy. Ako je to možné? Správne fungujúce MLM vás neodmeňuje za to, keď do systému privediete "ďalšiu ovečku" (mimochodom, to robí práve pyramídová hra) ale za váš výkon. V sieťovom marketingu je dôležité tvoriť obrat predajom tovaru. A je jedno, či tým predajcom ste vy sami alebo vaša skupina (ľudia, ktorých ste zaregistrovali do systému). Ak je váš obrat a obrat vašej skupiny lepší, ako obrat človeka nad vami, tak si zarobíte viac, než on. Toto by u pyramídových hier vôbec nebolo možné.

Pyramídové hry často používajú produkt či službu ako kamufláž

Ďalšiu chybu, ktorú robia ľudia často, nielen začiatočníci ale aj skúsenejší MLM užívatelia je, že si myslia: "tento systém ma produkt alebo službu tak to je určite MLM" Chyba! Hlavným spôsobom ako rozoznať pyramídové hry od MLM v minulosti boli produkt či služba. Ak nemal systém službu ani produkt bolo jasné že zisky prúdia z investícii nových členov a teda bolo jasné, že je to pyramídová hra. Dneska ale už sotva nájdete taký systém. V dnešnej dobe sú oveľa sofistikovanejšie a prepracovanejšie pyramídové hry, ktoré majú buď produkt alebo službu. Ako rozoznať tieto systémy v tomto prípade?. MLM ponúka lacnejšie a kvalitou porovnateľné produkty v porovnaní s hypermarketmi, či drogériou. U pyramídových hrách je často produkt či služba len zásterka aby nebolo na prvý pohľad jasné že sa jedná o finančnú hru.

Pri všetkých pyramídových hrách, ktoré sa schovávajú za MLM bývajú produkty, či služby väčšinou nekvalitné a hlavne predražené...

Kritéria, podľa ktorých lahšie rozoznáte sieťový marketing od pyramídovej hry

Pokiaľ vám niekto ponúkne príležitosť k zárobku a vy si nebudete istý, či ide o legálne MLM alebo nelegálnu pyramídovú hru mali by ste to rozoznať podľa týchto kritérií.

MLM (sieťový marketing)

Pyramídová hra

kvalitný produkt

nekvalitný alebo žiadny produkt

zarábate predajom tovaru, lacno nakúpim od výrobcu, drahšie predám zákazníkovi

zarábate tým, že registrujete nových ľudí a z ich poplatkoch dostávate provízie

lacné produkty

predražené produkty

školenia

žiadne školenia

provízny systém - rovnaká šanca pre všetkých aj keď je 1000 ľudí nad vami

provízny systém - ľudia nad vami zarobia viac ako vy

firma patrí do DSA alebo podobných združení

firma nepatrí do žiadneho združenia

ukončenie členstva - bez problémov

budú vás prehovárať

zisk - za dobrú prácu vás náležite odmenia

zisk - budú vám sľubovať zisk bez práce

výplata - pravidelne a včas

výplata - nikdy ju neuvidíte

doba trvania - MLM s dobrým výrobkom a podporou vydrží desiatky rokov

doba trvania - nalákajú ľudí vyberú (okradnú) poplatky a rýchlo zaniknú

Pár slov na záver

Ak sa k vám dostane nejaká ponuka na nejaký zárobok, nebojte sa o tom popremýšľať a poprípade sa niekoho opýtať. Väčšina serióznych MLM spoločností je členom renomovaných domácich ale aj zahraničných spolkov či asociácií. Medzi najznámejšie patrí česká AOP - asociácia osobného predaja, americká DSA - asociácia priameho predaja alebo WFDSA - Svetová federácia asociácií priameho predaja atď. Preto skôr ako začnete spolupracovať s niektorou network marketing spoločnosťou, uistite sa, že je členom niektorej z uvedených organizácií. A pamätajte si: nikto, nikde a nikdy vám nedá zadarmo veľké peniaze.

Pre viac info o mlm alebo pre výber firmy ak chcete začať podnikať Píšte na info@plushry.sk

Viac o mlm tu

Nezabudnite stlačiť CTRL+DDETAILNÉ INFORMÁCIE
Popis: čo je multilevel marketing, sieťový marketing

Inštrukcie: lm


Rating: 5.55 / 10.00 (74 hlasov)

UPOZORNITE KAMARÁTA
Odoslať neobnoví stránku a nevypne hru.
Vaše meno:

Váš e-mail: (nepovinne)

Kamarátov e-mail:


KOMENTÁRE
Pre vkladanie príspevkov sa musíte zaregistrovať a prihlásiť.
Táto hra nemá žiadne komentáre
KÓD PRE VLOŽENIE HRY NA VAŠU STRÁNKU
--->

TOPlist